Dr Jack Levine i magnetyczna opaska. Triumf głupoty.

Mój przyjaciel zwrócił ostatnio moją uwagę na pewną reklamę latającą w TV. Za jego namową odpaliłem wyszukiwarkę, wklepałem szukaną frazę i włączyłem spot. Mowa tu o opaskach magnetycznych dr Jacka Levine’a w asortymencie firmy, której jeden z produktów już opisałem na łamach tego bloga. A było to tak :

Dawno temu, w zamierzchłych czasach i realiach osiemnastowiecznej Europy, żył sobie niejaki Franz Anton Mesmer. Był on lekarzem ze Szwabii, który w okresie swojej działalności w Wiedniu (1759-1778) stworzył naukę o „magnetyzmie zwierzęcym”. Sednem jego poglądów było istnienie tajemniczego fluidu, a choroby, zdaniem Mesmera, były spowodowane zaburzeniami w cyrkulacji tej tajemniczej substancji w organizmie pacjenta. Teorię o „magnetyzmie zwierzęcym” przyjęto nawet z entuzjazmem, ale bynajmniej nie w kręgach naukowych – w literaturze XIX w. często można odnaleźć echa jego koncepcji, szczególnie w postaciach magnetyzmu i samnambulizmu. Niestety dla Mesmera, w okresie kiedy tworzył zręby swojej teorii i zjednywał sobie gorliwych, fanatycznych wyznawców o magnetyzmie wiedziano już dostatecznie dużo by obalić jego twierdzenia, zrobiła to ostatecznie specjalna komisja powołana przez Ludwika XVI w 1784 r. Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, cały materiał dowodowy, powinien trafić finalnie na śmietnik historii medycyny, z dopiskiem „DEBUNKED”, ale dziwnym trafem, sprawa odżywa w latach 90tych ubiegłego stulecia,  za sprawą tzw. „opasek magnetycznych”.

Jednego nie mogę zrozumieć – 200 lat później dysponujemy już zaawansowaną genetyką, technikami PCR, fMRI, umiemy przeszczepić niemal każdy organ, a mimo to, brednie pokroju magnetyzmu w opaskach i kamieniach, mają nadal wzięcie. Wystarczy spojrzeć na popularny serwis aukcyjny, żeby zrozumieć że artykuły na stronach sceptyków to wciąż za mało. Przejdźmy do konkretów : jedna ze stron  sprzedająca owe magiczne opaski tak opisuje (niektóre) zalety tego produktu :

• Opaski łagodzą ból w okolicach kolan i nadgarstków
• Są skuteczne w bólach zwyrodnieniowych i reumatycznych
• Zostały wymyślone i opatentowane przez ordynatora szpitala ortopedycznego Brookdale w Nowym Jorku – Dr. Jacka Levine’a
• Pozwalają zapomnieć o bólu
• Podtrzymują stawy

Nieżyjący już Dr Jack Levine zapewne musi przewracać się w grobie. Nigdzie bowiem nie znalazłem informacji, że stał on za tą pseudonaukową grandą. Trzeba zrozumieć, że ból jest wrażeniem silnie subiektywnym, zależnym od okoliczności, poziomu stresu, niektórzy stosują autoterapię zastępczą (uderz się w nogę dostatecznie mocno, a ząb przestanie Cię boleć), ból podlega również efektowi regresji do średniej (ból się nasila i ustaje) itd. Od dawna również wiadomo, że w leczeniu bólu wymierne, pozytywne efekty, uzyskuje się dzięki efektowi placebo. Liczne eksperymenty kliniczne dokumentowały np., że jakakolwiek diagnoza (nawet kompletnie bzdurna) może przynosić ulgę pacjentowi, wykazano, że w kwestii skuteczności liczy się również opakowanie lub/i kolor tabletek, wykazano także, że im bardziej skomplikowana ingerencja w ciało pacjenta (np. : przewaga iniekcji nad tabletkami), tym skuteczność takiej terapii wśród pacjentów subiektywnie wzrasta. Skoro przebrnęliśmy już przez bez wątpienia najbardziej zagadkowy przykład interakcji umysł-organizm, możemy już odpowiedzieć na pytanie „Czy opaski magnetyczne łagodzą ból?” Meta-analiza wykonana w 2007 r jasno stwierdza, że:

„Dowody naukowe nie wspierają tezy o skuteczności magnetyzmu w leczeniu bólu, dlatego, magnesy nie mogą być rekomendowane jako skuteczna forma leczenia.”

Jeśli zdecydujesz się na kupno kubka magnetyzującego wodę (jedyne 95,00 PLN), który rzekomo poprzez alkalizację tejże, poprawia zdolność wchłaniania H20 przez ludzkie organizmy, zauważ że woda nie podlega magnetyzacji, w przeciwieństwie do żelaza i kilku innych substancji. Także informacje o stymulacji hemoglobiny przez opaski magnetyczne, dzięki czemu opaska „poprawia oscylację krwi w ustroju” są nie prawdziwe, gdyż hemoglobina może przyłączyć tylko od 1 do 4 atomów żelaza, a to za mało żeby stworzyć magnes, można to zresztą łatwo sprawdzić : skalecz się i użyj magnesu, czeka Cię rozczarowanie, krew nie garnie się do źródła pola. Metodami magnetycznymi próbowano już nawet leczyć raka (!), acz również bez rezultatów.

Na zakończenie wypada nadmienić, że reakcje na podawanie placebo, mają źródło kulturowe, związane są bowiem z oczekiwaniami pacjentów i wiarą w efektywność terapii. W tym wypadku homeopatia, kąpiel we wnętrznościach byka i opaska magnetyczna sprawdza się tak samo, tyle że kiedy przychodzi nam zapłacić za doraźny efekt niemałe pieniądze, i zdajemy sobie sprawę z obiektywnej skuteczności prawdziwych leków, istnienie podobnych wynalazków traci rację bytu. To nie przejdzie.

Informacje o To nie przejdzie

Wieczny student, sceptyk, prześmiewca i cynik. Samozwańczy adiunkt w Instytucie Dziejów Najnowszych Pseudologii Stosowanej. Na blogu publikuję teksty związane z paranauką, pseudonauką, teoriami spiskowymi oraz papką informacyjną.
 • Artur Zawadzki

  Wielka szkoda że nie opublikowałeś tego tekstu miesiąc wcześniej, moja matula zakupiła takowe (Lewina) na reumatoidalne zapalenie stawów, zero efektów…Teraz wiem.

  • Oj, przykro mi niezmiernie, postaram się czytać w myślach czytelników następnym razem. Proszę odesłać zwrot, jako towar nie zgodny z umową, jak pewna Pani przy plastrach, powinno się udać. Życzę powodzenia!

   • eu

    Tekst o czytaniu w myślach był nie potrzebny i nie kulturalny.

  • Obiektywna

   A pro po Opasek Dr,Lewina .Zastanawiam się skąd się bierze snobizm do cen i niska cena kojarzy się takim osobom ze szmelcem a co niektórzy nawet wypisują głupoty do tego film antyreklama tanich opasek Dr.Lewina .Zastanawiam się czy to czasami nie konkurencja oczywiście ta droższa im to zleciła i ile za to dostali że chce im się za akurat za produkt niskiej ceny wypisywać i atakować z takim jadem…… Zupełnie obiektywnie ich działanie sprawdziłam na sobie mam problem z krążeniem i puchną mi nogi a w upalne dni albo po locie samolotem to przez dobre kilka dni to miewam potworne opuchlizny nogi jak słupy soli jak by nie były moje…Lekarze niedouczeni widać w naszym kraju i nie mają ambicji zawodowych, aby mi pomóc…Nigdy mi nie pomogli i zmęczyło mnie chodzenie po przychodniach nadmieniam, że nie jestem sugestywna.Opaski kupiłam dosłownie za 20,00 złotych moja siostra odradzała a ja jej na to….Właśnie, że kupię inni palą papierosy a ja nie najwyżej stracę i trafią do kubła. Kupiłam i rzuciłam na półkę.Przyszedł dzień spuchły mi nogi najpierw lewa. Założyłam jak należy opaski pierwszy objaw poczułam kłucie jak małe szpileczki w nodze lewej i w ręce w miejscu pod opaską a po 3 godzinach opuchlizna zaczęła się cofać.
   Nie twierdzę, że to antidotum dla wszystkich, ale pan dziennikarz, co to wypisuje głupoty i w swoim filmiku You Tube wciska wam wszystkim kit, że w tych tanich nie ma magnesów to bardzo dziwne, że dziennikarz a jakoś pomyślunku natura nie dała osobiście nie rozpruwając opasek sprawdziłam ich zawartość na magnes, co i wam radzę zrobić abyście się przekonali, że nie wszystko to, co tanie musi być bublem i że nie tylko te drogie opaski Dr.Lewina posiadają magnes sprawdźcie moim sposobem walnijcie je na drzwi do lodówki wewnętrzną ich stroną a zobaczycie naocznie jak przyciągnie je magnes. A pro po natura sama robi selekcję i nie wszystkim można pomóc czasami ludzie starzy chcieliby od razu fikać kozły jak młódki ..to niech nie oczekują cudów ..nogi noszą a kiedyś nie będą nosić ..jednym coś pomaga a innym nie, bo każdy ma to na co zasługuje. Jeden dostanie lekarstwo za milion złotych a inny wyżłopie wodę z kałuży i wstanie zdrowy a jak ma się wydać na pierdoły to czasami warto spróbować …każdy ma to na co zasługuje . Zupełnie obiektywna i szczera już ze zgrabnymi a nie opuchniętymi jak u świnki Piggi nogami .

   • dersu

    Do Pani Obiektywnej.
    A skąd się bierze idiotyczna maniera braku odstępu pomiędzy zdaniami? Od kiedy to francuskie „à propos” spolszcza się na „a pro po”?

    • Ew a

     Do Deresu,
     a skąd się bierze idiotyczna maniera oceniania w ten sposób. Mądruni/a jakeś taki/a uczony/a to po prostu zwróć uwagę, popraw (z odrobina kultury). Uczymy się całe życie i nawet jest taka instytucja jak – nauczyciel. Idiotyzm to obraźliwe słowo.

 • To znowu ja.
  Pozwolę się jak zwykle zareklamować na zaprzyjaźnionym portalu i nieśmiało polecić czytelnikom wymęczony przez mnie tekst. Dotyczy on teoretycznych podstaw – dlaczego wszelkiego rodzaju metody „energetyzowania”, „magnetyzowaia” i „rezonansowania” w formie, jaką proponują nam media i internet – są kompletnie od czapy.

 • Tomek

  magnesy tylko pogarszają sytuację, bo mamy do czynienia z nie swoim polem magnetycznym
  leczenie powinno odbywać się na naszym polu magnetycznym (np akupunktura).

  • Interesujące, mógłbyś wskazać badania wykazujące skuteczność akupunktury w leczeniu bólu? Zdaję się że już o tym pisałem, ale może coś pominąłem.

 • szylink

 • Artur Zawadzki

  @Szylink hahaha, dobrze sobie przypomnieć tą kultową scenę ;)

 • StudentMedycyny

  Cieszę się że jest ktoś kto naświetla problem. Z magnetyzmem spotkałem się już wielokrotnie, i mimo że na wykładach mówiono o tym, nawet studenci medycyny nie potrafią odróżnić groźnych plew od ziarna. Cieszę się że jesteś. Dodaje do ulubionych!

 • sceptyk

  Mam pytanie do autora: Czy masz potwierdzenie naukowe swoich tez?

 • Shero

  W artykule piszesz że:
  „Nieżyjący już Dr Jack Levine zapewne musi przewracać się w grobie. Nigdzie bowiem nie znalazłem informacji, że stał on za tą pseudonaukową grandą.”
  Podczas gdy Dr. Levine zamował się tą tematyką. Wystarczyło tylko grzecznie spytać dr Google’a, ale jak widać Google Searcher to z Ciebie żaden… Dlatego zastanawiam się czy tezy przez Ciebie wysnute są faktycznie prawdziwe czy jest to tylko sci-fi.
  W swoim artykule naukowym w American Journal of Sports and Science dr Levine przedstwaia wyniki swoich badań i sam przyznaje, że nie w każdym przypadku jego opaska działa. Poniżej link do część ogólnodostępnej:
  http://ajs.sagepub.com/content/6/3/137.extract

  • Słusznie prawisz Panie Szero, istotnie zajmował się tą tematyką, acz to stawia go w złym świetle, zdajesz sobie z tego sprawę, prawda?

   • kasia

    Szczerze powiem, że do tego momentu z zainteresowaniem czytałam Twoje artykuły, aż tu bum z dr Levinem !!!!! Jak się porusza jakiś temat i tym samym pretenduje do miana znawcy To albo trzeba opierać się na rzetelnych informacjach ALBO WCALE !!! Ale pewnie z tego co tu napisałam i tak niewiele do Ciebie dotrze . Powodzenia -))).

 • humn

  magnetyzm ogółem pomaga, tylko za szmatę z magnesem nie daje się 50zł tylko jakieś 2:) i tu jest całe zło

 • Adam Rolisz

  A jakies dowody w postaci badań, czy rzucasz sobie tak słowa na wiatr?

 • tmk

  Witajcie,.
  Ja wam powiem ,ze kupiłem taką opaskę tylko nie levina ale dziala na tej samej zadadzie.

  Mam bóle w kolanie, na prawdę liczne operacje itp. Ale jak noszę opaskę to czuję róznicę ,że jest lepiej. Tłumaczę to tym ,że takie pole magnetyczne powoduje ,że krew która krąży w organizmie spływa w miejsce z magnesem jako że zawiera też jakąś tam ilość żelaza. A gdzie jest dokrwienie, odżywienie to i może to pomagać.

  Nie wiem czemu z góry tak zakładacie mając zdrowe nogi i żyjąc bez bólu łatwo się śmiać.
  Nie jest to placebo bo nawiniakiem nie jestem .

  Zbadajcie sprawę może od bardziej naukowej strony, obiektywnie a nie z nastawieniem ,ze na bank wyludzają.

 • Gabriela

  Najgorsze w tym wszystkim, że przysyłają podróbki, które w żadnym razie nie mogą być oryginalnymi dr Levina, niezależnie, czy ktoś wierzy w takie „leczenie”, czy tez nie. Mnie kolano boli, jak diabli. byłam u PIĘCIU ortopedów, w rym u znanego peofesora i powiedział, że nie jest cudotwórcą, by mi pomóc, a operacja nie wchodzi w rachubę. stąd determinacja i szukanie dróg pomocy, jakiejkolwiek. Dałam sie dwukrotnie nabrać przez TV Market (przysłano jakiś paseczek, cieniutki z rzepami , uszkadzającymi naskórek, byle jak zszytymi i żadnego magnesu , bo w tej opasce nic takiego nie było wyczuwalne) z a jedyne 174 zł. Odesłałam, ale znów spróbowałam, bo oferta była tańsza 59 +20 zł kurier i pomyslałam, że a nuż trafię na uczc iwego sprzedawcę i przyśle oryginał, który wypróbuję, bo nie mam nic do stracenia. Akurat ! Przysłali identyczną podróbkę , bez żadnego magnesu. Po prostu jakiś paseczek, sklecon na pręce…. Czyste oszustwo , powszechnie stosowane. Nie kupujcie – nigdzie !!!

  • ilona

   a sprawdziłaś czy owa opaska ma działanie magnesu -to sprawdź

 •  JAK DZIAŁAJĄ MAGNESY?

  Udowodniono, że niemal wszystkie pierwiastki występujące we wszechświecie obecne są w organizmie ludzkim: w tkankach, komórkach, płynach fizjologicznych. Zaś w centrum układu „Hemu” w cząsteczce hemoglobiny znajduje się atom żelaza (Fe). Magnes, który na żelazo reaguje fizycznie „popycha, odpycha, przyciąga” – dzięki tej biologicznej interakcji – inicjuje ożywienie komórkowe, oczyszcza i „odmładza” krew. Na zasadzie tzw. lewoskrętnego spinu – energia magnetyczna przenika przez wszystkie struktury ustroju „rezonuje w nas”, porządkując przepływy informacji międzykomórkowych, znosząc dyskomfort – powodowany bólem urazem lub stresem.
  Najwymowniejszym przykładem głębokiego – fizycznego przenikania energii magnetycznej przez biologiczne struktury naszego organizmu jest REZONANS MAGNETYCZNY – cud techniki diagnostycznej XXI wieku, oparty na działaniu jednobiegunowego pola magnetycznego które prześwietla i diagnozuje każdą komórkę naszego organizmu z dokładnościa do 1 mikrona!
  Tem przemądrzały Wątpiący niech zapozna się najpierw z opinią WHO n/t leczniczego działania magnesów na organizmy ludzkie, zwierzęce, roślinne oraz przestudiuje z grubsza przynajmniej kilka z 200 prac naukowych i badanń Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach – autorstwa prof. dr Aleksandra Sieronia – prekursora tematu magnetoterapii w Europie i na świecie a potem poddaje wszystko w wątpliwość… i zgryźliwą ironię!

  Cóż – są dwa typy ludzi; jedni wiedzą co mówią, drudzy mówią co wiedzą…

  mgr Janina Niechwiej – Butterfly-Biomagnetic-System = BIAŁYSTOK – TEL 603 299-035
  /15 lat absolutnie skutecznych doświadczeń w produkcji i terapii atestowanych medycznie, polskich produktów magnetoterapeutycznych/
  Służę wiążącymi Opiniami Medycznymi w tym względzie . http://Www.butterfly-mag.com, biuro@butterfly-mag.pl

  • lilka

   Wielkie dzięki Pani Janino. Bo zaczynałam wątpić w siebie i w swoją wiedzę. Wielokrotnie korzystałam z leczenia polem magnetycznym. Już myślałam że lekarze nie wiedzą co czynią! Korzystam z opasek i pasów o których tutaj mowa – jeśli ktoś z was ma kręgosłup w ruinie, to wie dlaczego z nich korzystam i nie interesuje mnie ktoś kto tego nie doświadcza. Nie chce się rozpisywać, ale bez pasa magnetycznego byłoby mi ciężko… bardzo. Od naukowych uzasadnień są inni. Mi magnesy pomagają, a naprawdę mają co robić. Podobnie akupunktura- nie wszędzie dostępna, ale pomaga! Pozdrawiam wszystkich „kręgosłupowców „

  • Przejrzałem zawartość strony – niezmiernie interesująca, zwłaszcza artykuł o leczeniu raka. Można zacząć od tego że fermentacja zachodzi też w zdrowych komórkach, przejść przez to że biegun N to nie negatywny tylko północny (od North) i skończyć na bardzo mętnych wyjaśnieniach do do wpływu pola na ultenianie – tak czy siak, dużo kitu, trochę anonimowych relacji i mało konkretów.

 • Mat

  Moim zdaniem ludzie widzący ulgę w stosowaniu tych opasek mogą ją odczuwać, a to tylko dlatego że może im sam ścisk podtrzymywać „właściwiej” kolano, Rzepkę na swoim miejscu, itp… To samo można osiągnąć zwykłą taśmą budowlaną :) A to że magnes coś robi to jedna wielka bujda. Bo gdyby bez ścisku zastosować magnes to efekt nie byłby zauważalny. A żeby coś foremnego(w odpowiednim kształcie) uciskało to wymyślili cudotwórczy magnes…
  Wniosek: Kto głupi to kupi…

  • ilona

   no to możesz mnie nazwać glupia ale wreszcie bez bólu a idiotyzmy opowiadaśz o jakis usciskach pod kolanem -widac żę nigdy tego nie widziałes i nie spróbowałes a wydajesz osądy .
   ja zaczełam wreszcie zyć i jak wydajesz o czymś opinię to niech ona bedzie prawdziwa

 • Kupiłam opaski dr Lewina. Kiedy bolą mnie kolana sięgam po nie z pozytywnym skutkiem. Po założeniu ich mam uczucie stabilności rzepki kolanowej i po noszeniu ich kilka godzin w ciągu dnia, przez kilka dni mam spokój z kolanami. Dla osób, które mają wodę w kolanach/patologiczny płyn będący skutkiem wcześniejszych stanów zapalnych/ podam radę tzw. babciną: posmarować, przed snem, kolana maścią Ichtiologiczną, przyłożyć na nią folię i zawinąć bandażem elastycznym. Rano zmyć maść i normalnie chodzić. Na drugą noc zamiast maści Ichtiologicznej zastosować olejek rycynowy. Jak to działa? Maść Ichtiologiczna wyciąga wrzody to wodę też wyciągnie. Olej rycynowy działa rozgrzewająco i uzupełnia działanie lecznicze.

  • medstu

   Ichtiolową!

 • Przecież większość rzeczy sprzedawanych za pomocą programu telewizyjnego to ściema. Cudowne opaski, biustonosze korygujące, samo krojące noże. Nie sądziłem, że ktoś jeszcze w to wierzy, zwłaszcza, że mamy do dyspozycji internet. Możemy wszytko sprawdzić, powołać się na czyjąś opinię.

 • Maro.

  jestem w trakcie leczenia chondromalacji rzepki i sam długo zastanawiałem sie nad zakupem owych opasek magnetycznych… na ostatniej wizycie u ortopedy zapytałem sie go co o tym sądzi i stwierdził jednoznacznie, że to strata pieniędzy bo to ściema i marketing…a facet chyba wie co mówi bo ma 25 lat praktyki w zawodzie wiec go posłuchałem w tej kwestii. Pozdrawiam wszystkich walczących z bólami stawów : )

  • ilona

   a ja ci radze kup i noś dzien i noc kilka tygodni ja wyłam z bólu .mnie ortopeda rozesmiał sie w twarz jak mu powiedziałm co chce kupic .a to on kasawał kolejne setki złotych za prywatne wizyty,blokady,zastrzyki w kolano i nic nie pomagało naewt rehablitacja-a te opaski po kilku tygodniach jednak ogromnie mi ulzyły jestem alergikiem więc mało leków mogłam brać przeciw bólowych ileż ja łez wylałam z bólu ,byłam juz kustykajaca o kulach kaleką i dziękuje samej sobie żę za szybko ich nie odrzuciałam bo teraz wreszcie mogę zyc i bawic się z wnukiem bo ruchomość stawu tez się polepszyła

 • Marek

  Artykuł z całą pewnością z błędami, niestety. Każdy kto choć trochę uczył się fizjologii człowieka wie, że każda komórka hemoglobiny posiada jeden jon żelaza dwuwartościowy – i w obrębie cząsteczki hemoglobiny może się przyłączyć do 4 cząsteczek tlenu.
  Dobra – magnetyzm nie działa na „czystą wodę”, ale nikt czystej wody nie pije. Zauważ, że sama woda nie przewodzi elektryczności tylko jony w niej zawarte i to właśnie na nie działa.
  A i jeszcze jest sprawa, że w każdym NZOZ w Polsce z fizykoterapią znajdziesz tzw. Magnetroniki (działają na zasadzie pola magnetycznego). Wielu pacjentów naprawdę odczuwa ulgę po serii takich zabiegów. Poza tym są książki i prace naukowe napisane przez naszych polskich profesorów – i pole magnetyczne działa przeciwzapalnie i przeciwbólowe. Poczytać proszę… przecież jeśli coś nie zostało udowodnione empirycznie nie oznacza, że nie działa/ bądź tego nie ma.
  pozdrawiam

  • ElRa

   To że pacjent odczuwa ulgę może być spowodowane właśnie spadającym z nieba deszczem, innymi słowy, subiektywna poprawa jakości życia może być spowodowana setkami czynników. Art jest bez błędów, błędnym jest Twoje myślenie.

 • antY

  a tak przy okazji – Szanowny Autorze, co to takiego jest ten „samnambulizm”???

 • aśka

  Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale mnie/65 lat/ i mojej mamie/93 lata/pomaga i uważam ,że takie krytykowanie wszystkiego w czambuł jest nie na miejscu.Dopóki nie będziesz potrzebował jeden z drugim takich rzeczy to możecie krytykować ale do czasu aż was. kręgosłup porządnie nie zaboli.Wtedy nawet g.. jak by pomogło to będziecie stosować.

  • Leszek

   moja mama sosuje dite optymalna i czuje sie swietnie ma 88lat.To dziala tak ,ze ona nie widzi chorob ,ale my widzimy.

  • ilona

   mi też pomagaja

 • Anna

  Podajesz w artykule wikipedię jako wiarygodne źródło informacji;-) No to gratuluję…

  • Leszek

   zgadza sie Wikipedia nie jest wiarygodnym zrodlem informacji.

 • Leszek

  nie rozumiem tylko jednego, wszyscy wiedza,ze to oszustwo ale reklama jest wyswietlana na okraglo.To samo co z Amber Golld,nasz kochany rzad nic nie robi ,zeby ludziom otworzyc oczy na takie oszustwa.

  • g.a

   A co rząd robi z „lekami” homeopatycznymi? To samo co z powyższym przypadkiem. Nic.

 • ilona

  witam a ja nie zgadzam się z opnia żę te opaski nie pomagaja -2 lata temu spadłam ze schodów i uszkodziłam sobie kolano potworny ból,dlugie kolejki do ortopedy i branie tony leków .w koncu w listopadzie operacja uszkodzonej łękotki .I mysłałm że wreszcie bedzie lepiej ,ale jestem alergiem i nie mogę brac większośći leków przeciw bólowych rodzina i znajomi nie wiedzieli jak mi pomóc wyłam z bólu ,kulałam coraz gorzej chodziłam kolejne zastrzyki w kolano ,blokady ,kwas hialuronowy ,tabletki ogromne koszty a ból nie do zniesienia ile ja łez wylałam .
  W koncu mówię co mi zalezy kupie te opaski-nosiłam dzień i noc i przez 3 tygodnie nic się nie działo ciągle kulałam i ból jakby sie zmiejszał..
  Od sierpia je noszę codziennie przez cały dzien i wreszcie nie kuleje i żyje bez bólu więć nie biore leków .i dziekuję samej sobie że za szybko sie nie poddałam i nie wrzuciłam do szafy ich .
  a wnuczek jaki szczęśliwy bo widzi babcie rozesmiana która sie może z nim pobawic bo już nawet moge przykucnąć

 • Należę do sceptyków, na opaski Lewina spoglądałem od paru lat. Przypadek zrządził że je założyłem bez najmniejszego przekonania. A moze pżomoze. To jest ciekawa sprawa z tym magnetyzmem. Naprawde pomaga. Dziekuje Pani Janino Niehwiej za opinie i madre sowa.

 • saqmd

  TO jest taka masakryczna ściema że nie wiem. Jak można wierzyć w gusła? Albo nie… :D
  Słuchajcie, mam w promocji ANTYmagnetyczne paski na głowę. Ból głowy ustaje w 3 minuty, ponieważ (jak powiedział Dr Hawkins – o wiele lepszy specjalista od Levina) płyn śródmózgowy przesuwa się w stronę opaski i dzięki temu WYRAŹNIE uśmierza ból. Jedyne 59,99 zł. Śmiało zamawiaj! TO DZIAŁA! :D

 • gosiak

  a co powiesz na temat koraktora wad postawy dr levina? też badziew? szukam czegoś co będzie pomagać utrzymywać prawidłową postawę, ale nie będzie piszczeć jak pajączek… pomożecie? Niestety nigdzie nie znalazłam żadnej opinii na temat korektora postawy dr levina.

 • WERONIKA

  Ja tez sie na to nabralam!!!W srodku zadnych magnesow!!!!To zwykle oszustwo!Nie polecam!!!!

 • Edward

  Przed zakupem trzeba dokładnie przeczytać ofertę a najlepiej porozmawiać telefonicznie z osobą podaną w kontakcie.Opaski mają wyczuwalne magnesy i przyciągają metalowe przedmioty.Oczywiście pole magnetyczne jest delikatne ale wyczuwalne jest przyciąganie metali żelaznych.Gram często w tenisa stołowego i kłopoty z kolanami ostatnio zaczęły się nasilać.Nie mogę brać leków przeciwbólowych z powodu schorzeń żołądka.Opaski kupiłem z pewnym niedowierzaniem i po pierwszym użyciu przez okres 12h jest znaczna ulga w chodzeniu.Być może nie każdy przypadek chorobowy będzie podatny na tego typu terapię .W moim przypadku pomógły opaski.Pozdrawiam i myślę ,że warto spróbować.Zapłaciłem za komplet 79PLN z dostawą gratis i w komplecie opaska magnetyczna na nadgarstek.
  Edward

  • Oczywiście, że działają. Nie sprzedajemy bubli.
   Polecamy się na przyszłość Panie Edwardzie i dziękujemy za zakupy.

 • sey

  Cóż Ci mogę napisać, dobry człowieku ? Ja tych opasek nie potrzebuję mimo swych 67 lat. Natomiast mój znajomy, lat 83 i nie posiadający internetu poprosił mnie, abym mu takie opaski zamówił przez Allegro. Zamówienie zrealizowałem. Dzisiaj spotkaliśmy się w osiedlowym sklepie i poprosił mnie, abym zamówił dla niego te opaski ponownie. Pytam – dlaczego ? Odpowiedział, że jedna z tych opasek na kolano mu się odpięła podczas jazdy rowerem na działkę i ją zgubił, druga natomiast mu pękła. Te 2 opaski na kolano wraz z przesyłką kosztowały około 40 zł. Zapytałem go, czy mu pomagały. Powiedział, że tak, jak najbardziej i dlatego poprosił mnie, żebym je ponownie zamówił. I co Ty na to sceptyku ?

  • To proszę mu kupić w aptece opaski ortopedyczne – zadziałają tak samo a są tańsze.

  • Edyta Brzeżniak

   DZIEŃ DOBRY MOŻE PODAĆ MI PAN LINK LUB KONTAKT POTRZEBUJE TAKICH OPASE DLA MAMY , Koteczek238@gmail.com będę bardoz wdzięczna .

 • tomek k

  Panie Sey! Z całym szacunkiem dla Pańskiej (prawdopodobnie) siwej głowy!
  Ogarnij Pan trochę metodologii, standardów i procedur badań klinicznych.
  Na próbce statystycznej 1 (jednego) pacjenta, to ja mogę, przy odrobinie szczęścia, udowodnić wysoką skuteczność chuchania do dziupli wierzbowej w terapii czegokolwiek (łuszczycy, AZS, czerniaka).
  Zainteresuj się Pan roślinami leczniczymi, np. wrotyczem – wspaniała kopalnia. Naprawdę…

 • Damian

  jedyne opaski które działają to te ze strony http://www.tvmarket24.eu, reszta to podróbki

  • klient

   Uwaga na produkty z http://www.tvmarket24.eu. Sklep prowadzony przez firme Grimar Grzegorz Śledź z Brzeska. Sprzedaja zwykle podrobki opasek dr levina ktore kupuja za 6 zl za kpl od importera. Na dodatek w chwili obecnej zadna z polskich firm nie ma licencji na wykorzystanie znako towarowego drxlevine ! Firma znajduje sie w malopolsce a uzywa numeru telefonu z kierunkowym na Warszawe. Na dodatek wysylaja produkt bez paragonu jak to mialo miejsce w moim przypadku. Oszusci i zlodzieje krotko mowiac !

 • esylwek

  Oczywiście można być sceptykiem jak również nie rozróżniać magnetyzmu w zakresie materiałów przewodzacych pole magnetyczne z oddziaływaniem tegoż pola na ludzki organizm.
  Każdy z nas, każdy nasz organ i każda komórka naszego ciała to atomy. Jak każdy wie, taki atom składa się z trzech elementów: obojętnych elektrycznie neutronów, mających ładunek dodatni protonów i krążących wokół jądra atomu elektronów posiadających ładunek ujemny. To co juz można znaleźć w podręcznikach do fizyki szkoły podstawowej, to informacja, że „Chmurę elektronową tworzą elektrony związane z jądrem przez oddziaływanie elektromagnetyczne. Podobne oddziaływanie pozwala atomom łączyć się w cząsteczki”. Tak więc bez elektromagnetyzmu nie było by cząsteczek, naszych komórek, organów, nas w ogóle by nie było.
  Jeśli elektromagnetyzm jest tym co pozwala nam istnieć, to oczywistym jest to, że oddziaływujac polem magnetycznym na żywe komórki organizmu wpływamy na ich zachowanie. Może to być działanie szkodliwe lub też stymulujące procesy leczenia i nie wykluczam działania redukujące go ból. Aby dojść do wniosków podanych powyżej wystarczy wiedza podstawowa i odrobinę logicznego myślenia. Na tej podstawie z całą pewnością mogę powiedzieć, że twierdzenie jakoby pole magnetyczne nie oddziaływało na człowieka to skrajna głupota.

 • Adam Biegański

  Ja konstruuję takie opaski sam. Jestem zawodowym elektronikiem i radioamatorem. Mam kilka własnej roboty urządzeń do magnetoterapii i magnetostymulacji. Autor artykułu plecie bzdury. Od lat stosuję u siebie i rodziny magnetoterapię polem wolnozmiennym i stałym. Skuteczność-100 procent. Leczę stawy, różne bóle, migreny, nerki, wątrobę itd. Moja opaska z odpowiednio ukształtowanym polem magnetycznym zmniejsza znacznie ciśnienie tętnicze. Ważne jest tylko, aby przykładać do ciała biegun ujemny (północny-N). Sprawdzać kompasem. Tam gdzie kompas wskazuje geograficzne południe tam jest biegun magnetyczny północny N. Pole północne uspokaja, łagodzi ból i alkalizuje. Kiedy nie mogę zasnąć wkładam pod poduszkę aplikator z polem N w kierunku głowy, częstotliwość 4 Hz i indukcja ok.5 mT . Momentalnie zasypiam, bo 4 Hz wprowadza mózg w tryb nocny.
  Adam Biegański.

  • Piotr

   XD

 • Wojciech Stępniowski

  Krytykujący, nie podpisujący się pod artykułem ignorancie, przymknij się, bo krytykujesz, podając bzdurne przykłady, nie mając zielonego pojęcia o działaniu opaski. Sam na sobie stwierdziłem; od trzech miesięcy miałem potworne bóle wzdłuż piszczela. Żadne kremy, ani maści nie pomagały. Przypomniałem sobie o tej opasce, którą żona dwa lata temu używała. Chodzę twardo po ziemi i nie wierzę w cuda i pierdoły, ale po założeniu tej opaski, bóle ustały. Bez problemu wchodzę i schodzę ze schodów. Bez żadnego problemu wstaje ze stołka, gdzie przedtem musiałem wspomóc się rękoma. Kiedyś też zakupiłem akupunkter… też był wyśmiewany i krytykowany przez takich jak ty, a ja sobie wyleczyłem kilka chorób bez łachy specjalistów lekarzy. Jak nie masz człowieczku pojęcia, co to jest magnetyzm, oddziaływanie bioprądów, pól magnetycznych itp, to wróć się do szkoły podstawowej, bo najwyraźniej brakuje ci podstawowej wiedzy w tym temacie. I jeszcze jedno… jak masz czelność krytykować coś, lub kogoś, to podpisz się z imienia i nazwiska… tego wymaga wychowanie i szacunek dla innych.

 • Pawel Imielski

  DO AUTORA!!!!SAM JESTES DEBIL!!!POLE MAGNETYCZNE STOSUJE SIE DZIS W FIZYKOTERAPII!!!CHOC NIE NA WSZYSTKO POMAGA LECZ JEGO DOBROCZYNNE DZIALANIE JEST UDOWODNIONE!!!WRUCZ DO SZKOLY..BO TO CO TU PISZERSZ TO DYRDYMALY!!!

 • Dariusz Sosnowski

  Są książki na temat magnetostymulacji i magnetorelaksacji. Na temat oddziaływania stałego pola magnetycznego też jest dużo informacji. Ale trzeba chcieć zrozumieć i sprawdzić zamiast krytykować. To nie sugestia… pole magnetyczne naprawdę istnieje. A wszystko co nie szkodzi na pewno w jakiś sposób pomaga…

 • Wanda Kitkowska

  Ja stosuje od 12lat ,pomaga na pewno na ”psychikę ”i jeśli tylko? to ja uważam że w chorobie to jest Ok! Odpowiedz p,Aśka jest super,pozdrawiam ,